FORUMA GERİ DÖN

 

BİRECİK FORUMUNU KULLANMA KILAVUZU

 

Sevgili forum üyeleri, bazı üyelerimizin forumu kullanmada zorluk çektikleri görülmektedir. Forumu daha pratik kullanabilmeniz için için aşağıda yazılanları okuyunuz lütfen. Cevabını bulamadığınız sorular için yonetim@birecikforumu.com adresine mail atınız.

1) Foruma üye olurken verilmesi zorunlu olan bilgiler şunlardır:
-    Gerçek isim ve soyisim
-    Geçerli bir email adresi
-    Doğum Tarihiniz (Gün-ay-yıl mutlaka belirtilmeli)
-    Yaşadığınız Şehir (Birecik olanlar Ş.Urfa'yı seçmesin. Birecik seçeneği mevcut)
-    Meslek

Yukarıda yazılı bilgileri eksik yazmışsanız eğer üyeliğiniz aktif hale gelmez. Üyeliğiniz aktif hale gelmemişse forumu kullanamazsınız. Bu bilgilerde eksiklik varsa lütfen yonetim@birecikforumu.com adresine kullanıcı adınızla birlikte bildirin ve eksikliğin forum yönetimince tamamlanıp üyeliğinizi aktifleşmesini bekleyin.

Eğer şifrenizi ya da kullanıcı adınızı unutursanız, kesinlikle  yeniden üyelik açmayın. Bize mail atarak sorununuzu bildirin; şifrenizi ve kullanıcı adınızı hatırlatalım. Aynı kişi tarafından ikinci defa açılan üyelikler silinmektedir.

2) TANITIM MESAJI :  Foruma yeni üye olan ve üyeliği aktif hale gelen üyelerin yapması gereken ilk iş bir tanışma mesajı yazmaktır. Tanışma mesajı yazmak için LÜTFEN KENDİNİZİ TANITIN sekmesine tıklayınız.

Açılan sayfada sol tarafta şekildeki düğmeyi göreceksiniz.

 Gönder

Bu düğmeye basınız. Yeni bir sayfa açılacak. Açılan sayfada KONU  yazan yere adınızı ve soyadınızı yazınız. MESAJ yazan yere de kendinizi tanıtan kısa bir mesaj yazınız. Örnek verecek olursak;

ÖRNEK  TANIŞMA MESAJI :

Konu: ALİ  ASLAN

Mesaj: Merhaba sevgili hemşerilerim. Ben Ali Aslan. İstanbul'da ikamet ediyorum. Babamın adı Hasan. Aile lakabımız Aslanlardır. 20 senedir İstanbul'da yaşıyorum. Mesleğim makine mühendisliği. Forumu Mehmet Kaplan isimli arkadaşım tavsiye etti. Sizlerle bir arada olmaktan mutluyum.

Bu sadece bir örnek olup; bu tanışma mesajını istediğiniz kadar geliştirebilirsiniz. Önemli olan diğer forum üyelerimizin sizi iyice tanımasıdır. Bunun amacı forum üyelerimizin kendilerini bir aile ortamında hissetmelerini sağlamaktır. Burada gerçekleştireceğiniz üyelik sadece sanal bir üyelik değil aynı zamanda, hemşeriler arasındaki dostluk, dayanışma ve paylaşıma atacağınız ilk adımdır. Bu yüzden yeterince aydınlatıcı olmayan tanışma mesajları kabul edilmez. KENDİNİZİ TANITMAKTAN ÇEKİNMEYİNİZ LÜTFEN. Birecik Forumu kelimenin tam anlamıyla bir AİLE FORUMU'dur.

YANLIŞ TANIŞMA MESAJLARI :
Aşağıdaki gibi örnekler şimdiye kadar kabul edilmemiştir. Bundan sonra da bu tür mesajlar kabul edilemeyecektir. Uyarıya rağmen düzeltmeyenlerin üyelikleri iptal edilir.

"Herkese selamlar ben de artık burdayım."

"Ne güzel bir site kurmuşsunuz hayırlı olsun."

"Merhaba Ben de Birecikliyim adım Mehmet"

Gibi hiçbir açıklayıcı özelliği ve tanıtıcı içeriği olmayan mesajlar kabul edilmez. Sözün özü, siteye yeni gelen kişiyi tanımıyorsak,  ya da kendini bize tanıtmıyorsa kabul etmiyoruz.
Bunun bize göre haklı sebepleri vardır. Eğer "hayır ben kendimi tanıtmak istemiyorum" derseniz kararınıza saygılıyız ama bu durumda Birecik Forumuna da üye olamazsınız...

Tanışma mesajınızı yazmadan önce forumun TANIŞMA ODASI dışındaki hiçbir bölümünü okuyamaz ve buralara mesaj yazamazsınız. Tanışma mesajını yazdıktan sonra ise forumun tamamından faydalanacaksınız. Birecikle ilgili haberleri, resimleri, tarihi ve nostaljik konuları takip edebilecek, kısacası adeta bir belgesel gibi Birecik'i izleyecek ve diğer üyelerimizle kaynaşacaksınız.  Size hoşgeldiniz diyerek sıcak bir şekilde karşılayan birçok hemşerinizi göreceksiniz bir anda. Hatta uzun zamandır görmediğiniz bir dostunuzla ya da daha önce keşfetmediğiniz akrabalık bağları ile karşılaşacaksınız. Bunun verdiği hazzı ve mutluluğu doya doya yaşayacaksınız forum sayfalarımızda.

3) Her üyenin forumda bir profili vardır. Bu profil bilgilerinde kullanıcı adınız, gerçek adınız-soyadınız, doğum tarihiniz(gün-ay-yıl olarak), yaşadığınız şehir, mesleğiniz, ilgi alanlarınız, kayıt tarihiniz, son ziyaret tarihiniz, mesaj sayınız, gönderilen tüm mesajları arama seçeneği , özel mesaj gönderme düğmesi Özel Mesaj Yolla, arkadaş listesine ekleme düğmesi Arkadaş Listeme Ekle, email gönderme düğmesi Mail Yolla, ve MSN adresi görünmektedir. BURAYA(kontrol paneli) tıklayarak profilinizdeki bilgileri ve özelliklerinizi düzenleyebilir, eksikleri tamamlayabilirsiniz. 

Bütün forum üyelerinin mutlaka girmek zorunda olduğu bilgiler yukarıda kırmızıyla yazılmıştır.Eğer bu bilgilerde eksiklik varsa mutlaka kontrol panelinden tamamlayınız.Aksi taktirde üyeliğiniz onaylanmayabilir. Email ve msn adresinizi yazdıktan sonra isterseniz diğer üyelerin göremeyeceği şekilde gizleme seçenekleri de mevcuttur.

4) Bütün üyelerimiz FORUM KURALLARINI (tıklayınız) okumak ve bilmek durumundadır. Ayrıca YARDIM FORUMU(tıklayınız)     bölümünü de okumanızı tavsiye ederiz. Bu bölümlerde kafanızdaki soruların çoğunun cevaplarını bulacaksınız.

5) KULLANICI PANELİ : Forumun en üstünde 2 Kademeli kullanıcı paneli vardır. Kullanıcı panelinin üst kısmı:

Üstte "Anasayfam Yap"
düğmesine tıkladığınızda her web sayfası açtığınızda Birecik Forumu açılır. 

"Favorilerime Ekle"ye
 tıkladığınızda forum sık kullanılanlara eklenir ve foruma bu şekilde de sık kullanılanlardan kolayca ulaşabilirsiniz. "

"E-posta" ya tıkladığınızda forum yönetimine mail gönderebilirsiniz. Bu mailiniz forum geneline ulaşmaz. Sadece forum yönetimi okuyabilir.

"Tavsiye" ye tıkladığınızda forum sayfamızı herhangi bir arkadaşınıza mail yoluyla tavsiye edebilirsiniz.

"Destek Hattı" na tıkladığınızda iletişim formunu doldurarak yaşadığınız herhangi bir sorunla ilgili forum yönetiminden yardım isteyebilirsiniz.

Kullanıcı panelinin alt kısmı:

ANASAYFA'ya Forum Anasayfasıtıkladığınızda portal sayfamıza ulaşırsınız.

AKTİF KONULAR:  Aktif Konular Buraya girdiğinizde karşınıza bir zaman dilimi seçeneği çıkar. Buna göre son 15,30,45 dakika,1,2,4,6,8,12,16 saat, Dün, Bir hafta, Bir ay vd.. seçeneklerini işaretleyerek, o zamnndan itibaren forumda aktif olan tüm konuları liste halinde görebilirsiniz. 

ÜYELER : Forum Üyelerini GösterBurada tüm forum üyelerimizi, kullanıcı adına, üye grubuna, kayıt tarihine, mesaj sayısına, son giriş zamanına göre   alfabetik olarak listeleyebilirsiniz. En altta sayfa numaraları kutusu vardır.  Bu kutu içindeki numaralara tıklayarak istediğiniz sayfaya geçebilirsiniz. Listede görünen isimleri "ekle"ye tıkladığınızda onu dost listenize ekleyebilir, ya da size özel mesaj atmasını engelleyebilirsiniz. Üye isminin karşısındaki Ara'ya tıklarsanız, o üyenin yazdığı tüm mesajlar liste halinde gelir.

ARAMA : Forumu AraBu bölümde herhangi bir anahtar kelime girerek forum arşivini arayabilirsiniz. Merak ettiğiniz bir konuyu, ya da yeni mesaj göndereceğiniz zaman, o mesajın daha önce yazılıp yazılmadığını anahtar kelimeyi girerek araştırabilirsiniz.  Burada da çeşitli seçenekler vardır. Konu başlığında, mesajın içeriğinde ya da kullanıcı adına göre arama yapabilirsiniz. Mesajı bütün forumlarda ya da herhangi bir forumda da arayabilirsiniz. Ayrıca mesajları aramaya başlayacağınız zaman dilimini seçebilir, (Dün, 1 Hafta, 1 Ay, 2 Ay 6 Ay, 1 Yıl ve Tümü) seçeneklerini kullanabilirsiniz.

TAKVİM :Takvim Bu bölümde forumdaki önemli olayların hangi tarihlere isabet ettiğini görebilirsiniz.

TELEFON REHBERİ : Bu bölüme tıkladığınızda açılacak sayfaya telefon numara adres ve kan grubunuzu girerek telefon rehberimize kayıt olabilirsiniz. Bu bölümün amacı hem diğer forum üyeleri ile iletişim kurabilmek hem de acil durumlarda(örneğin kan ihtiyacı)  birbirimize ulaşabilmektir. Kayıt yaptırmanızı tavsiye ederiz.

ÖZEL MESAJ : 0 Yeni MesajForumu açtığınızda özel mesaj olup olmadığı bir uyarı mesajı ile size bildirilir. Ayrıca Özel Mesaj düğmesinin üstünde de kaç adet özel mesajınız olduğu rakamla belirtilir. Buraya tıklayıp Gelen Kutusuna girdiğinizde mesajlarınızı okuyabilirsiniz. Bu bölümde Yeni Mesaj'a tıklayarak ve herhangi bir üyenin kullanıcı adını yazarak ona özel mesaj da gönderebilirsiniz. Özel mesaj gönderebilmek için forumda en az 10 mesaj yazarak AKEY seviyesine gelmeniz gerekir. (Bakınız aşağıda madde-17) Göndermiş olduğunuz mesajlar Giden Mesaj Kutusunda toplanır. Mesaj gönderdiğiniz üye okuyup silene kadar giden mesajlar kutusunda saklanır. Özel mesaj kapasiteniz 20'dir. Gelen kutunuzda 20 mesaj biriktiği zaman artık özel mesaj alamazsınız. Bu nedenle sık sık gelen kutusunu temizlemeniz gerekmektedir. Dost Listem'e tıklayarak herhangi bir üyeyi dost listenize ekleyebilirsiniz. Böylece özel mesaj yazarken size kolaylık sağlar. Ya da "yasakla"yı seçerek herhangi bir üyenin size özel mesaj atmasını engelleyebilirsiniz.

AYARLAR(Üye Kontrol Panel) : Üye Kontrol Panel MenüBu bölümde yukarıda 2. maddede anlatıldığı gibi kişisel ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. Kullanıcı adı hariç olmak üzere foruma üye olurken vermiş olduğunuz tüm bilgileri değiştirme ya da yeni bilgi ekleme imkanınız mevcuttur. Ayrıca profilinizde görünmesini istediğiniz kendi resminizi ya da başka bir resmi bu bölümden ekleyebilir ve imzanızda görünmesini istediğiniz bir mesaj ya da resmi de bu bölümden ekleyebilirsiniz. Kullanıcı adını değiştirmek isteyen üyeler forum yönetimine özel mesaj ya da mail ile başvurmalıdır.

YARDIM : YARDIMBuraya tıkladığınızda yine forum kullanımı ile ilgili birçok bilgi soru-cevap şeklinde karşınıza gelir. Okumanızı tavsiye ederiz.

GİRİŞ-ÇIKIŞ : Foruma Girerken rumuz ve şifrenizi yazarak gireceğiniz kutucuklar çıkar.  GirişGerekli bilgileri yazdıktan sonra Giriş Yap'a tıklayınız.  Forumdan çıkarken Çıkışçıkış tuşunu tıklamanız yeterlidir. Şifrenizi unutursanız mail yolu ile forum yönetimine başvurunuz. Eğer foruma birden fazla kişinin kullandığı bir bilgisayar ya da internet cafeden girdi iseniz, çıkarken  kesinlikle çıkış tuşuna basınız. Aksi taktirde bir başkası sizin üye adınız ve şifrenizle foruma girebilir. Evden bağlanıyor iseniz çıkış yapmadan doğrudan sayfayı kapatırsanız foruma her giriş yaptığınızda otomatik giriş yapmış olursunuz.

6) AVATAR VE DUYGUSAL DURUM:  Ana sayfanın sol üst tarafında avatar resminizi, isminizi, altında şu anki zamanı ve foruma son giriş zamanınızı, özel mesaj bilgisi ve sohbet odasının hemen üzerinde de duygusal durum seçeneği bulunmaktadır. Burada seçiniz yazan yerden kendinize uygun bir simge seçebilir ve bu simgeyi, istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

7) FORUM BAŞLIKLARI-FORUMA NASIL MESAJ YAZILIR:: Forum çeşitli kategorilere ayrılmıştır. Her kategoride bazı forum başlıkları ve alt bölümler göreceksiniz. Ayrıca Konular kısmında o forumda kaç konu açıldığı, gönderilenler kısmında ise kaç mesaj gönderildiği görülebilir. Son Gönderilen'de ise o forumda en son kim tarafından ve ne zaman hangi mesajın yazıldığı görülmektedir.

Mesaj sayfası açıldığında en yeni mesaj altta, eski mesajlar üstte  görünür. Konu birden fazla sayfaya yayılmış olabilir. Bu durumda sağ üst ve alttaki sayfa numaralarına tıklayarak diğer sayfalardaki mesajları da okuyabilirsiniz. Yine sayfanın en alt sol köşesindeki seçenekten, anasayfaya gitmeye gerek kalmadan istediğiniz foruma sıçrayabilirsiniz. Sol alttaki "forum atla" yazan kutuya tıkladığınızda bütün forumların listelendiği bir küçük pencere açılacaktır. Ayrıca beğendiğiniz ya da başka biriyle paylaşmak istediğiniz herhangi bir konuyu "Konuyu E-Posta ile Yolla" seçeneğine tıklayarak istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.

Yazmak istediğiniz mesajı ilgili foruma ya da alt bölüme girerek yazmanız gerekmektedir. Yeni bir konu açacaksanız eğer Gönderseçeneği , daha önce açılmış bir konuya cevap yazmak istiyorsanız o sayfanın altındaki Hızlı Cevap ya da Yanıt Yaz  seçeneklerini kullanmanız gerekmektedir. Hızlı Cevap'ı kullanırsanız burada bazı özellikleri kullanamazsınız. Örneğin resim, dosya ekleme, yazı şekli vb. Bu özellikleri kullanmak isterseniz Yanıt Yazseçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Mesajınızı yazarken mesaj iconu seçebilirsiniz. Mesaj yazma penceresinde Konu isminin hemen altında Mesaj İcon kutusu vardır. Burada mesajınıza uygun bir icon seçebilirsiniz. Cevabınızı yazdıktan sonra gönder tıklayarak yazdığınız mesajınızın forumda herkes tarafından okunmasını sağlayabilirsiniz. Eğer yeni üye iseniz bu mesajınız forum yönetimince onaylandıktan sonra forumda yayınlanacaktır. Forum yönetimi mesaja onay vermeme, başka bir bölüme taşıma, düzenleme ve silme yetkisine sahiptir. Bu konularda itiraz etmeyiniz lütfen.   Kendi yazdığınız mesajı düzenlemek istiyorsanız eğer mesaj seçenekleri ve düzenle sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Düzenlemeyi yaptıktan sonra Mesaj Güncelle düğmesine tıklayınız. Başka bir üyenin yazdığı mesajdan alıntı yapıp altına kendi mesajınızı ekleyebilirsiniz. Alıntı yapmak için düğmesini tıklayınız.

8) FORUMA EN SON YAZILAN KONULAR :

Bu bölümde forumda son yazılan mesajlar vardır. Burada görülen linke tıkladığınızda o mesajın bulunduğu konu başlığının son sayfası açılır. O konuda daha önceki mesajları da okumak isterseniz eğer en alttaki sayfa linklerini tıklayarak birinci sayfaya ve diğer sayfalara gidebilirsiniz. İsterseniz mesajınızı da yukarıda anlatıldığı şekilde ekleyebilirsiniz.

9) SON 100 AKTİF KONU: Buraya tıkladığınızda foruma son yazılan 100 mesajı yukarıda belirtilen yöntemi  izleyerek okuyabilirsiniz.

10) FORUMDA SON DURUM : Bu bölümde en yeni 10 üyemizin ismi, en çok mesaj yazılan 10 konu ve en çok mesaj yazan 10 üyenin isimleri görülmektedir. Parantez içindeki rakamlar mesaj sayılarıdır.

11) FORUM İSTATİSTİKLERİ : Burada toplam mesaj ve konu sayısı, foruma en son kimin ne zaman mesaj yazdığı, toplam kaç üyemiz olduğu, en yeni üyemizin ismi görünür.

12) BUGÜN DOĞUM GÜNÜ OLAN ÜYELERİMİZ: Eğer foruma kayıt olurken doğum tarihinizi gün-ay-yıl şeklinde yazdı iseniz, doğum gününüz burada ilan edilir ve diğer üyelerimizden kutlama mesajı alabilirsiniz.

 13) BUGÜN FORUMU ZİYARET EDEN ÜYELER : O gün içinde forumu ziyaret eden tüm üyelerin listesi. Üyelerin isimlerinin renkleri dahil olduğu grubu gösterir. Bu gruplar hemen altta renklere göre belirtilmiştir. Bu görünen isimlere tıklayarak o üyenin profilini okuyabileceğiniz gibi, profilini  tıklayarak o kişiye özel mesaj da gönderebilirsiniz.

14) GRUP RENKLERİ : Forumda üye isimlerini değişik renklerde olduğu dikkatinizi çekecektir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayarak okuyunuz.

15) RESİM EKLEME : Foruma kendi resminizi ve mesajlara resim ekleme konusunda bilgi almak için buraya tıklayarak okuyunuz.

16) SOHBET        : Forumda konulara mesaj yazma dışında ayrıca bir de sohbet odamız mevcuttur. Sohbet odamız forum ana sayfamızın tam ortasındadır. Forumu açtığınızda hemen karşınıza çıkar. Oraya yazdığınız mesajlar o anda forumda olan tüm üyelerimiz tarafından görünür ve anında size cevap yazılabilir. Bu odada forum konuları dışındaki sohbetlerinizi yapabilirsiniz. Üye olmayanlar veya üye olup da giriş yapmayanlar tanışma odasını göremez. Üye olup; tanışma mesajını yazmayanlar ise sohbet odasında yazılanları görebilir, ancak sohbete katılamaz.

17) AKEY FORUM : Birecik Forumunda sadece Birecikle ilgili konular yazılabilir. Birecik dışı konuları neyle ilgili olursa olsun kabul etmiyoruz. Birecikle ilgisiz olan farklı konuları yazmak, ve paylaşmak istediğiniz zaman, bunu kardeş sitemiz olan Akey Forumda yazabilirsiniz.                     

FORUMA GERİ DÖN