Forum Anasayfası Forum Anasayfası > BiRECiK GENEL > BiRECiKTEN iNSAN MANZARALARI
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - BERBER MUSTAFA VE BERBER DÜKKANI
  YARDiM YARDiM  Forumu Ara   Olaylar   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

BERBER MUSTAFA VE BERBER DÜKKANI

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Halil BİLMEZ Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
<font color=0003c>FORUM YÖNETİMİ</font>

Forumun Birecik Tarihi Öğretmeni

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Halil BİLMEZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: BERBER MUSTAFA VE BERBER DÜKKANI
    Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2007 Saat 16:22

BERBER MUSTAFA VE BERBER DÜKKANI

Birecik’in eski berberlerini yazdığımız bu haftada, Birecik’teki berberlerden rahmetli Berber Mustafa (Mustafa Taze)’yı ve berber dükkanını anlatmak istiyorum:

Rahmetli Berber Mustafa yine rahmetli Berber Mahmut’un oğludur. Mahmut Egmmi ölene kadar baba oğul aynı dükkandaydılar yani Mustafa Akam babasından ayrılıp ayrı dükkan açmadı. Biz yetiştiğimizde Mehmut Egmmi artık traş etmiyordu. Dükkanları Cuma Pazarında Marangoz Kenaan Müslüm’ün zabıkının ağzında köşedeydi. Mahmut Egmmi iki ayağını da sandalyenin üstüne çıkarır karnına doğru çekerek otururdu.

Daha sonra dükkanlarını Küçük Çarşıya yakın Bayeci Müftah’ın (Öğretmen Mustafa Köse ve İstanbul’daki Öz Ağam Lokantasının işletmecisi Necat Köse’nin  babası) dükkanının  bitişiğine taşıdılar. Bu dükkan arasanın arka kapısının yanından çıkan Ali Efendi’nin evi ile Bekmez Mustafa’nın evinin arasındaki ince yolun tam karşısındaydı. Hatta tanınmış kahvecilerden rahmetli Uçar’ın ilk kahvesinin de bitişiğiydi. Cuma Pazarından Küçük Çarşıya giden yolun üstündeydi. 

Birecik’te hafta içinde sakal traşı olsun olmasın herkes ama hemen hemen herkes cumartesi akşamı (bazar gecesi) mutlaka berbere gider ve saç traşı olmasa bile sakal traşı olurdu. Zaten Bireciklilerin evde sakal traşı olma diye bir adetleri yoktu.

İşte bu bazar gecelerinde Berber Mustafa’nın dükkanı da çok hareketli olurdu. Akşama doğru ve akşam karanlığından hemen sonra, evine erken giden yani gece dışarıda olmayıp evinde oturanlar, traşını olup kendi arkadaş grubuyla kahvede toplanacak ya da sıra gezmesine gidecek olanlar traşlarını erkenden olur giderlerdi. Kimileri traş olmak için gelir oturur sırasını bekler, kimileri “Mustafa Akey ben kahvedeyim beni sıraya al, çağırt” der kahveye gider ya da kimileri kendi iş yerindedir sıraya girer (aynen dükkanda oturuyormuş gibi bunların sıraları işlerdi) sıraları geldiğinde şegirt gider çağırır gelir traşlarını olurlardı. Bu son anlattığım Birecik’in bütün berberleri için geçerliydi.

Berber Mustafa’nın dükkanında kimileri de vardı ki, gelir ya hemen traşını olur ama gitmez oturur ya da oturur bir müddet sonra tarışını olur. Bu gurup bazar akşamı Berber Mustafa’nın dükkanında rakılarını içer-muhabbet kurar, gelen geçenle ayak üstü de olsa tatlı sohbetler eder ve tatlı-tatlı şakalar yapan bir guruptu. Berber Mustafa da hem traşını yapar hem de bu gurupla beraber tabii ki içkesini içerdi. Rakı, önceleri hazır olanlarla Berecik’in meşhur adeti “harfene” ile alınır, daha sonra gelip-oturan guruba katılan rakı ısmarlardı. Mustafa Akam harfene işareti vermek için,"çip-çip-çip" derdi. Tabii ilerleyen saatlerde berber dükkanının önü oldukça kalabalıklaşırdı. Meze genellikle yoğurttu. Etraftaki-yakındaki evlerden biraz turşu ya da pendir getirtilirdi. Belki inanması zordur ama, ya cemaatte bulunan birisi evine haber yollar küfte yaptırır ya da yakın evlerden birisine rica edilir küfte istenirdi. Özelikle yaz aylarında sokağın ortasına kadar oturulurdu. Arada bir sesi güzel olan biri ( bununla ilgili ayrı bir anı yazacağım) elini kulağına atar bir mani ya da uzun hava söylerdi. Ta gecenin yarısına kadar gırgır-şamata bu devam eder, traş olacak ya da gelecek kimse yoksa (berber bilir gelecek kimse var mı-yok mu) herkes dağılır, Mustafa Akam da dükkanını kapar, elinde boş sefer tası evine giderdi.

Bu yıllarca devem etti. Kaç yıl olduğunu tam bilemeyeceğim ama, zannedersem Musfafa Akam o dükkanda bir 20 yıl kadar oturmuştur. Berber Mahmut Egmmi’yi ve Berber Mustafa Akam’ı saygı ve rahmetle ANIYORUZ.

ŞİMDİ GELELİM ASIL ANLATMAK İSTEDİĞİME

Tabii bu yazıyı okuyan çok sayıda Bireciklinin hele o mıntıkada oturanların bildiği gibi, bu dükkan mahallenin ortasında, etrafında evler var, gecenin derinliğinde sesler ve konuşmalar rahmetli Mahmut Hoca’nın, Muallim Şakir’in evinden ta Şerif Efendi’nin evine , Hobaplı Hec Mehemet’in evine, Hösnüye Hoca’nın evine kadar yani en az 300 m.lik bir mesafeden duyulur-dinlenilirdi. Hele yazın günü dükkandan çok değil 15 m. mesafede damında-tahtında yatanlar vardı.

Hiç kimse;

Çok gürültü yapıyorsunuz, yüksek sesle konuşuyorsunuz, milleti rahatsız ediyorsunuz DEMEZ !

Arkadaş, yolu işgal ediyorsunuz, ne hakkınız var yolu kapamaya DEMEZ !      

Sizin konuşmalarınızı mecbur muyuz dinlemeye DEMEZ !

Yahu gecenin bu saatinde türkü-mani söylenir mi DEMEZ !

Evinden küfte isteyen herife avradı “bu saatte küfte mi olur” DEMEZ !

Pendir-turşu istenen ev “hayır, mecbur muyuz size eşya vermeye” DEMEZ !

Küfte isteyen şenige küfte hemen yapılır-yollanır, o ev kesinlikle hayır DEMEZ !

Kimse, “ sokağın ortasında içki içiyorsunuz, bu ne yahu” DEMEZ !

Dahası var:

Hiçbir kimse Berber Mustafa’ya “sen sarhoşsun, sana traş olmam” demez. Babadan kalma berberine güvensizlik göstermek olur mu hiç.

O anda oradan geçen yaşlı ya da Hacı olan birisi cemaate kızmak yerine, selamını verir, güler, hatta biraz durup sohbet bile ederdi.

Asayiş açısından bu yapılan yanlış-yasak olduğu halde, polis ekibi de ses etmez, bazen polisler de oturup muhabbete katılırlardı.

İşte Berecik’in özelliği, işte Bereciklinin özelliği.

Şu hoşgörüye bakın.

Şu insanlığına bakın.

Şu komşular arasındaki ikrama bakın. 

Şu karşılıklı saygı-sevgiye bakın.

BERECİK budur, BERECİKLİLİK budur.

Bize bu hoşgörüyü - insanlığı - izzeti- ikramı – saygıyı - sevgiyi öğreten, bunları bize miras olarak bırakan BÜYÜKLERİMİZE sesleniyorum !

Size sonsuz minnet duyuyoruz. Ölmüş olanlarınıza rahmet, yaşayanlarınıza sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz.

Halil Bilmez

Ocak - 2007
Yukarı Don
ziyaretçi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2007 Saat 17:13
halil hocam bahsettiğiniz berber mustafa (rahmetli) istanbulda berberlik yapmıştı değilmi,eğer oysa rahmetliyle tanışma fırsatı bulmuştuk,amcamın(duz mamaru)mustafanın yakın arkadaşıydı.................................saygılar..........................
Yukarı Don
esnaf lokali Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
<font color=008000>ONURSAL ÜYE</FONT>
Simge
Forumun Birecik Üssü

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esnaf lokali Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2007 Saat 17:40
esnaf lokali. Sayın hocam ne güzel anlatmışsın ız yine rhmetli berber mustafa amcayı bende tanıyordum.şen ve şakacı biriydi sonra evleri bize yakındı kurtuluş mahlesinde.yaşım 14 15vardı sanırım birgün evimizin yakın yerinde yine içiyorlardı adil amcada varı (deli )gel buraya dediler gittim bir bardak geldi çay bardağı rakıyı doldurdu bana verdi iç dedi bende utanara emi olurmu dedim içiç bir şey olmaz dedi neyse içtik eve gidecem rakı kokusu var. sen biraz maydanoz yede arap usta anlamasın dedi babam yaniadil emi dediki oğlum bunun kokusu maydanozdanda çıkmaz samursaklanda herkez birden gülmeye başladı.eve gitttik. anladılar tabiki ne oldu dedi babam hiç ddedim sen içmissin dedi inadıramadık tabiki adil emca ve mustafa amcaların yanındaydım dedim tamam dedi anlaşıldı. büyük insanlardan zarar gelmez oğlum dedi.geceyi atlattık sabah babamla çarşıya giderken karşılaştık.allah rahmet etsin  mustafa kefiniz hoş muş akşam dedi haber salsaydınız bir de çiğ köfte yollardık dedi gülmeye başladılar. bir şey olmaz olmaz dedi mustafa amcabu gece yolla dedi köfteyi.yamam dedi haketten gece yaptık babam dedi götür gel.köfteyi götürdüm.geldei yine içtim.eve gittim bendede böyle güzel bir anısı var mekanı cennet olsun.sana teşekürler hatıraları yaşatıyorsun.
Yukarı Don
salih_1938 Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı salih_1938 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2007 Saat 20:13
Bizde sana minnet ve şükran borçluyuz sevgili abiciğim dillerine sağlık.Bu arada sevgili büyüğüm berber Hüseyin Bingöl'ü rahmetle anıyorum.Oğulları Ahmet(çilo) ve Mehmet'ide (memah) sevgiyle anıyorum,kulakları çınlasın.Babaları gibi onlarda berberdiler.. 
MEVZU BİRECİKSE EĞER,GERİSİ TEFERRUATTIR..
Yukarı Don
Mehmet Özkınacı Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
Simge
Genç Moderatör

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Mehmet Özkınacı Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2007 Saat 22:13
Halil hocam elinize sağlık. Bu konuyu babama mutlaka gösterecem ve gerekli konuları kendisi yazar artık...
YER SİYAH GÖK BEYAZ ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ !!!

Yukarı Don
i.Halil BİNGÖL Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
Simge
Birecik Forumu Mesaj Rekortmeni

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı i.Halil BİNGÖL Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2007 Saat 23:02
Halil hocam,ellerine sağlık...Benim de konuya bir katkım olsun..Rahmetli berber Mustafa'nın bir fotoğrafını ekleyeyim..

soldan sağa:1-Namık  Uludağ   2-Kanlı Hasan  3-Babam Müslüm Bingöl   4-Berber Mustafa Taze  5-Sabit Tekayak  6-Uğur Aktar...
Yukarı Don
Müslüm Erçetin Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
Simge
Copright © 2005-2012 Birecik Forumu

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Müslüm Erçetin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2007 Saat 23:22

Halil Hoca yav öyle bir yazmışsın ki, Mustafa Amminin dükkanının önünde ben de oturuyormuş gibi hisettim kendimi. Rahmetli son yıllarını İstanbul'da geçirdi. Ama İstanbul'da berberlik yapmadı. Çocukları da mesleğini devam ettirmediler. Mahmut taksicilik, Bekir de İlaç mümesilliği yapıyor sanırım. Eşi Zennup Deza genç yaşta vefat ettiği için ikinci evliliğini yapmıştı. Babamın arkadaşıydı. Birecik Derneği Lokalinde bazı muhabbetlerine ben de ortak oldum. Hoşsohbet ve sevecen bir insandı. Allah rahmet etsin.

Yazında vurgulamış olduğun gibi, o yıllardaki Birecik insanının engin hoşgörüsü ve paylaşımcı komşuluk ilişkileri kolay rastlanacak cinsten değil. Keşke şimdi de öyle olsa.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine.
BU MEMLEKET BİZİM!!!
Yukarı Don
FORUM YÖNETİMİ

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Halil BİLMEZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2007 Saat 23:29
Orjinalini yazan: i.Halil BİNGÖL i.Halil BİNGÖL Yazdı:

Halil hocam,ellerine sağlık...Benim de konuya bir katkım olsun..Rahmetli berber Mustafa'nın bir fotoğrafını ekleyeyim..

soldan sağa:1-Namık  Uludağ   2-Kanlı Hasan  3-Babam Müslüm Bingöl   4-Berber Mustafa Taze  5-Sabit Tekayak  6-Uğur Aktar...

Halilciğim sağolasın. Mustafa Akam'ın fotoğrafını getirmen konuyu daha da güzelleştirdi bence. Mustafa Akam'ı tanımayanlar ya da anımsamayanlar görüp-tanımış oldu.
Yukarı Don
remzan Açılır Kutu Gör
VİP
<font color=800080>VİP</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı remzan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2007 Saat 06:44
Halil Hocam sağolun,  konuyu çok güzel bağlamış ve halkımızın güzel yönlerini hatırlatmışsınız.Evet toplumda bazı güzel şeyler yok olmak üzere ama o kadar da umutsuz olmamak  lazım.aslında o güzel yönler toplumumuzda hala var ama belki eskisinden daha az uygulanıyor. tamamen yok olmasını önlemek birazda bizim elimizde  güzel bir şey yakaladıkmı onu bizzat kendimiz uygulayarak yaşatmalıyız. 
Yukarı Don
chef63 Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı chef63 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2007 Saat 08:20
   BERBER MUSTAFA TAZE İÇİN BEN DE BİR ŞEYLER YAZMALIYIM: ALLAH RAHMET EYLEŞİN.ŞEN ŞAKRAK BİR İNSANDI.KAYINBABAM EDİP BEZİRGAN'IN DA ''BELEDİYE ORKESTRASI'' ARKADAŞIYDI.AYNI  ZAMANDA İKİ OĞLUMUN DA KİRVESİ OLMUŞTU.KEŞKE İSTANBUL'A HİÇ GİTMESEYDİ,BİRECİK'TEN AYRILMASAYDI.NUR İÇİNDE YATSIN...
Yukarı Don
ftaze Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ftaze Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2007 Saat 08:39
halilabi yine döktürmüşsün ancak bukadar güzel ve duygulu anlatılabilirdi amcam oğlu olan berber mustafa gerçekten gönül adamıydı yemeyi yedirmeyi çok severdi aynı zamanda çiğ köftesi çok meşhurdu  mekanı cennet olsun
Yukarı Don
mtekin Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mtekin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2007 Saat 11:01
Hocam ağzına diline sağlık nede güzel anlatmışsın.

Selamlar,
Yukarı Don
huseyin yalçın Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı huseyin yalçın Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2007 Saat 11:45
işte birecik halkının özü  başka söylenecek bu duygu yüklü yazıdan sonra cümleler bulamadım eline sağlık diyeyim halil abi tektrar geçmişi yaşattığın için sağol
smyrna
Yukarı Don
müslüm aykılıç Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı müslüm aykılıç Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2007 Saat 14:11
Orjinalini yazan: esnaf lokali esnaf lokali Yazdı:

esnaf lokali. Sayın hocam ne güzel anlatmışsın ız yine rhmetli berber mustafa amcayı bende tanıyordum.şen ve şakacı biriydi sonra evleri bize yakındı kurtuluş mahlesinde.yaşım 14 15vardı sanırım birgün evimizin yakın yerinde yine içiyorlardı adil amcada varı (deli )gel buraya dediler gittim bir bardak geldi çay bardağı rakıyı doldurdu bana verdi iç dedi bende utanara emi olurmu dedim içiç bir şey olmaz dedi neyse içtik eve gidecem rakı kokusu var. sen biraz maydanoz yede arap usta anlamasın dedi babam yaniadil emi dediki oğlum bunun kokusu maydanozdanda çıkmaz samursaklanda herkez birden gülmeye başladı.eve gitttik. anladılar tabiki ne oldu dedi babam hiç ddedim sen içmissin dedi inadıramadık tabiki adil emca ve mustafa amcaların yanındaydım dedim tamam dedi anlaşıldı. büyük insanlardan zarar gelmez oğlum dedi.geceyi atlattık sabah babamla çarşıya giderken karşılaştık.allah rahmet etsin  mustafa kefiniz hoş muş akşam dedi haber salsaydınız bir de çiğ köfte yollardık dedi gülmeye başladılar. bir şey olmaz olmaz dedi mustafa amcabu gece yolla dedi köfteyi.yamam dedi haketten gece yaptık babam dedi götür gel.köfteyi götürdüm.geldei yine içtim.eve gittim bendede böyle güzel bir anısı var 
mekanı cennet olsun.sana teşekürler hatıraları yaşatıyorsun.

Ben deyim bu işler Halile nerden bulaşmış şimdi sebebi anlaşıldı demek sende o dergahtan su içtin
Yukarı Don
Mehmet Erenler Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Mehmet Erenler Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26-Ocak-2007 Saat 14:40
Hocam teşekkür ederim dostumuzu bize hatırlattığın için.Ben istanbulda mustafa abi ile çok oturdum muhabettini hiç doyamazdık.o yaşına göre insan bu kadar mı hoş görülü olur.Kendisini rahmetle anıyorum.size de sevgi ve saygılarımı sunarım.

Mehmet ERENLER   (APAR).
Yukarı Don
FORUM YÖNETİMİ

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Halil BİLMEZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Ocak-2007 Saat 00:47

GÜZELLİKLERİ UNUTMAMIŞIZ

Doğrusu bu yazıyı bu konuyu yazarken bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemiştim.

Konunun altına yazılan mesajları zaten hepimiz okuyoruz.

Forumda üye olan epeyce arkadaşım-akranım var. Bunların dışında forumu çocukları-torunları tarafından takip eden ancak üye olmayan arkadaşlarım var. Bu arkadaşlarımın birkaçıyla hergün telefon görüşmelerim oluyor. İşte bu konunun yazılmasından sonra telefonlar biraz daha arttı. Görüştüğüm arkadaşlarların dışında bizzat arayarak, konuda bahsedilen Birecik’in o güzel ilişkilerini anlattığım için teşekkür edenler oldu. O günleri çok çok özlediklerini söylediler. Bu ilişkileri bugün artık yaşamanın gerek Birecik’te gerek Birecik dışında mümkün olmadığını söylediler.

Ben de buradan diyorum ki;

Bu ilişkileri gönlünde halen taşıyan ve yaşatan-yaşatmaya çalışan Birecikliler olmakla berber, belki artık bu güzellikleri aynen tıpa tıp yaşama şansımızı yitirmiş olabiliriz, ama hiçolmazsa çocuklarımıza-torunlarımıza bu ilişkileri aktaramazsak bile anlatalım. Bari dedeleri-neneleri komşularıyla nasıl bir ilişki içinde yaşamış onları bilsinler. Çok ileride inanmak istemeyip “yok canım bu kadar da olmamıştır, biraz abartı var” diyecek olsalar bile.

Yukarıda benim yazdığım-anlattığım güzellikler Birecik için bir tanesi. Bunun gibi anlatılacak-örnekler verilecek onlar yüzler hatta binlercesi var.

Buradan bütün üye arkadaşlara sesleniyorum: Bilen, yaşayan arkadaşlar bildiklerini yaşadıklarını, ana baba dede ve nenelerimizi konuşturarak onların anlattıkları anlatacakları güzellikleri lütfen yazsınlar. Çok zor olmasa gerek bu. Belki şimdi çok önemsenmeyebiliriz ama inanın ki ileriki yıllarda çok değerli yazılar olacaktır bunlar. Belki de BİRECİK BELGESELİ’nin en nadide yazıları olacaktır.

Haydi biraz araştırmaya ve yazmaya BİRECİKLİ hemşerilerim.

SEVGİ VE SELAMLARIMLA.
Yukarı Don
memetbilmez Açılır Kutu Gör
AKEY
<font color=0000ff><b>AKEY</b></font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı memetbilmez Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29-Ocak-2007 Saat 20:53

BABACIĞIM HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ EN İNCE AYRINTISINA KADAR ANLATMIŞSIN. BUNLARI OKURKEN SANKİ O ANDA BEN DE ORADA OTURUP EĞLENDİM VE YAŞADIM. YAŞIM BUNA MÜSAİT OLMASA DA SENİN O GÜZEL ANLATIMINLA HİSSED3EBİLDİM... TEŞEKKÜR EDERİM...

mb
Yukarı Don
hakkialex Açılır Kutu Gör
AKEY
<font color=0000ff><b>AKEY</b></font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı hakkialex Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29-Ocak-2007 Saat 21:42
Benim babamda berber Ömer Özkınacı bunları mutlaka babama gösterecem.
FENERBAHÇE
Yukarı Don
FORUM YÖNETİMİ

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Halil BİLMEZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Haziran-2007 Saat 15:55

Ayşe Kardeş
    Görüyorsun ki, sen foruma üye olmadan biz rahmetli babanla ilgili  anılarımızı yazmaya başlamışız bile !
Yukarı Don
huseyinozaltay Açılır Kutu Gör
TEZE ÜYE
<font color=ff00ff>TEZE ÜYE</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı huseyinozaltay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03-Temmuz-2007 Saat 22:57
Halil Amcam İyi akşamlar.
Berber mustafa'nın berber dükkanını yazmışsın çok duygulandım.Benimde babamın dükkanı berber Mustafa'nın dükkanın karşısındaki zabıkın inişinde tam karşıdaydı.Babam elim tutar beni orda traş ettirirdi. Bu arada bende Leblebici Hasan (Özaltay)'ın oğluyum halen Birecik'teyim.Mali Müşavirlik yapmaktayım.
Saygılar...
merhaba..........
Yukarı Don
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Paylaşım   

Forum Atla Forum izinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.03
Copyright ©2001-2019 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 6,939 Saniyede Yüklendi.